środa, 29 maja 2019

Deser jogurtowy z miodem

Zapraszam na pyszny, lekki deser jogurtowy z borówkami. Posłodzony miodem gryczanym od Miody Huzar smakuje pysznie. Polecam


Składniki:
100 g borówek
1 łyżka miodu gryczanego Huzar
180 g jogurtu naturalnego
2 łyżeczka żelatyny
50 ml gorącej wody

Przygotowanie:
Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie i odstawiamy. Borówki myjemy i przekładamy do kielicha blendera. Do owoców dodajemy miód i blendujemy przez chwilę. Następnie dodajemy jogurt naturalny i ponownie blendujemy. Na koniec dolewamy żelatynę i jeszcze chwilę blendujemy razem. Przekładamy deser do pucharków i wstawiamy do lodówki do stężenia.
Przepis na 2 porcje.



niedziela, 26 maja 2019

Leniwe z ricottą

Zapraszam na smaczny, prosty w przygotowaniu i szybki obiad na słodko. Tradycyjne leniwe z serem ricotta smakują wyśmienicie. Polecam podawać z sezonowymi owocami, np. z truskawkami.


Składniki:
250 g ricotty
jajko
cukier wanilinowy (16g)
ok. 1 szkl mąki pszennej + do podsypania
oraz : 2 l wody
łyżka oleju
łyżeczka soli

Przygotowanie:
Ricottę mieszamy z jajkiem i cukrem a następnie dosypujemy mąkę i zagniatamy ciasto. Dzielimy na 3 części i przekładamy na posypaną mąką stolnicę. Z każdej porcji ciasta formujemy wałek, lekko go spłaszczamy i kroimy po skosie na kawałki (małe lub większe-jak lubimy). W dużym garnku zagotowujemy wodę z olejem i solą i do gotującej się wrzucamy kluski. Gotujemy przez ok. 3 minuty od wypłynięcia. Wykładamy na talerz łyżką cedzakową. Podajemy z ulubionymi dodatkami. Ja podałam z truskawkami, cukrem oraz śmietaną. Smacznego

5 porcji zdrowia

Witajcie. Podjęłam #wyzwanie5porcji. Chcę pokazać Wam, jak ważne jest spożywanie owoców  i warzyw w codziennej diecie. Jest to również bardzo proste do wprowadzenia w kuchni.



Na stronie 5porcji.pl możemy przeczytać: „Najnowsze badania naukowe dowodzą, że podstawę codziennej diety powinny stanowić warzywa i owoce. Produkty te dostarczają wielu cennych i niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu składników oraz przyczyniają się do ograniczenia ryzyka rozwoju chorób takich jak choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, czy niewydolność serca), cukrzyca, a także niektóre nowotwory.”

Co to oznacza dla Nas i jak  wygląda liczbowo?
- 400 g- min. tyle powinniśmy dziennie spożywać owoców i warzyw
- 5 porcji- owoce i warzywa powinniśmy dodawać do każdego posiłku
- 80-100 g- tyle powinna wynosić jedna porcja
- 200 ml- porcją może być również szklanka soku

Czy możemy jeść tylko nasze ulubione owoce/warzywa?
Niestety, ale jedząc tylko jeden rodzaj warzyw lub owoców nie dostarczymy naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych mu substancji, które są  niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Warto pamiętać, aby nasza dieta były zróżnicowana i bogata w różne składniki odżywcze, możemy oczywiście jeść swoje ulubione warzywa i owoce (lub soki).

A co z suszonymi owocami?
Większość suszonych owoców i warzyw może pełnić funkcję jednej z  zalecanych porcji. Suszenie jest  jedną z najpopularniejszych metod utrwalania warzyw i owoców. Nie możemy  jednak wprowadzać produktów suszonych do swojej diety zbyt często, ze względu na dużą zawartość cukrów.

Jako Polacy uwielbiamy ziemniaki w każdej postaci- czy mogą one być jedną z zalecanych porcji? Ziemniaki nie stanowią jednej z rekomendowanych 5 porcji warzyw i owoców. Ponieważ są one bogate w skrobię, więc  traktujemy je jako źródło energii i odgrywają taką rolę w diecie.

Czy szklanka soku może być jedną z porcji warzyw i owoców?
Sok charakteryzuje się  podobnym poziomem składników odżywczych co owoce lub warzywa, z których został wytworzony. Jest to produkt naturalny – nie może zawierać konserwantów, słodzików, sztucznych barwników ani aromatów innych niż z warzyw lub owoców, z których sok jest wyprodukowany. Soki owocowe, pomidorowe oraz 100% warzywne także nie mogą zawierać dodatku żadnych cukrów. Ze względu na  płynną formę, sok może stanowić wygodny i wartościowy element diety. Np: szklanka soku pomarańczowego:



Czy kolor owoców i warzyw ma znaczenie? 
Tak-należy spożywać warzywa i owoce z różnych grup kolorystycznych. A za co są odpowiedzialne kolory warzyw i owoców?

Żółtopomarańczowe- zawierają beta-karoten (prowitamina A), który jest jednym z karotenoidów. W organizmie prowitamina A przekształca się w witaminę A, dzięki niej możemy zachować zdrową skórę i dobrze wpłynie ona na nasz wzrok.
Do żółtopomarańczowych warzyw i owoców zaliczamy: marchew, dynię, pomarańcze, morele, soki pomarańczowe, soki marchwiowe i marchwiowo-owocowe.


Czerwone- cechuje je wysoka zawartość likopenu oraz przeciwutleniaczy z grupy antocyjanów. Są też źródłem wielu witamin i składników mineralnych.
Do czerwonych warzyw i owoców zaliczamy: pomidory, czerwone jabłka, czereśnie, truskawki, paprykę czerwoną, buraki, soki z buraków, wieloowocowe z czerwonych owoców i pomidorowe.


Zielone- zawierają kwas foliowy (bardzo ważny dla kobiet planujących ciążę). Zawierają również  witaminy np.: C, A, E, K.
Do zielonych warzyw i owoców zaliczamy: szpinak, sałatę, brukselkę, brokuły, kiwi, ogórki, agrest, szparagi, soki warzywne z zielonych warzyw.


Białe- to bogactwo flawonoidów. Dzięki ich zawartości są naturalnymi antybiotykami, działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i rozkurczowo (warto jeść je w okresie przeziębień).
Do białych warzyw i owoców zaliczamy: cebulę, por, czosnek, różne kapusty, cykorię.


Fioletowe- swoją piękną barwę zawdzięczają antocyjanom, które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne (korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu).
Do fioletowych warzyw i owoców zaliczamy: bakłażan, aronię, czarne porzeczki, borówki, ciemne winogrona oraz soki i nektary z tych owoców.

Moje przykłady na wprowadzenie 5 porcji owoców/warzyw:
1. śniadanie: do owsianki/jaglanki/gryczanki dodaję bakalie i świeże owoce (najlepiej sezonowe)
Nocna owsianka:
Składniki:
300 g jogurtu naturalnego
5 czubatych łyżek płatków owsianych błyskawicznych
1 łyżka miodu
garść suszonej żurawiny
świeże owoce: np. kiwi, truskawki, borówki
Przygotowanie:
Poprzedniego dnia wieczorem przekładamy jogurt do miseczki, dosypujemy płatki owsiane oraz żurawinę i mieszamy. Przykrywamy miseczkę i wkładamy na całą noc do lodówki. Rano wyjmujemy owsiankę z lodówki i dodajemy miód, mieszamy. Owoce myjemy, osuszamy. Kiwi obieramy i kroimy w plasterki, od truskawek odcinamy szypułki i kroimy je w cząstki. Na wierzchu owsianki układamy świeże owoce. Smacznego


2. przekąski: na przekąskę często jem owoce i chrupię świeże warzywa, lubię też bakalie
3. obiad: często na obiad przygotowuję pełne warzyw sałatki z dodatkiem wędliny, pieczonego mięsa lub ryby
- przygotowuję również zupy warzywne
Zupa cukiniowa z rukolą:
Składniki:
2 marchewki
1 pietruszka
kawałek selera
500 g cukinii
100 g rukoli
1 łyżka masła
1/2 l bulionu
sól, pieprz
oraz: ulubiony makaron
Przygotowanie:
Myjemy i osuszamy wszystkie warzywa. Marchewkę, pietruszkę i seler obieramy i kroimy w małą kostkę, odstawiamy. Cukinię obieramy, wyjmujemy pestki i ścieramy ją na tarce o dużych oczkach. Rukolę kroimy w paseczki. W garnku o grubym dnie rozpuszczamy masło i przesmażamy na nim marchewkę z pietruszką i selerem a następnie zalewamy bulionem, zagotowujemy i gotujemy przez 10 min. Po tym czasie dodajemy startą cukinię i gotujemy przez 5 minut. Na koniec dodajemy rukolę i gotujemy przez kolejne 5 minut. Po tym czasie zdejmujemy z ognia, próbujemy i jeśli trzeba doprawiamy do smaku i blendujemy na gładki krem. Podajemy z ugotowanym wcześniej makaronem. Smacznego

- do drugiego dania obowiązkowo surówka
4. deser: na deser często piję szklankę soku lub przygotowuję koktajle owocowo-warzywne
Zielony koktajl:
Składniki:
pół awokado
1 gruszka
garść szpinaku
1 łyżeczka soku z limonki
1 łyżeczka miodu
1 szkl wody kokosowej
Przygotowanie:
Do kielicha blendera wkładamy pokrojone awokado i skrapiamy je sokiem z limonki.Gruszkę obieramy i kroimy w kosteczkę, dokładamy do awokado. Dokładamy umyty szpinak, miód oraz wlewamy wodę kokosową. Blendujemy razem na gładki koktajl. Gotowy koktajl przelewamy do dwóch szklanek i podajemy.

5. kolacja: bardzo lubie na kolacje jeść lekkie surówki warzywne
Surówka z rukoli:
Składniki:
2 garście rukoli
10 pomidorków koktajlowych pomarańczowych
2 ogórki kiszone
kawałek czerwonej papryki
sos:2 łyżki oleju pistacjowego
1 łyżeczka octu jabłkowego
1/4 łyżeczki soli, pieprzu, ziół prowansalskich
Przygotowanie:
Rukolę, pomidorki i paprykę myjemy i osuszamy. Pomidorki kroimy na pół, ogórki kiszone w plasterki a paprykę w paseczki. Do miski przekładamy rukolę, dodajemy pomidorki, ogórki i paprykę oraz mieszamy. Sos: olej, ocet oraz przyprawy mieszamy ze sobą. Gotowym sosem polewamy surówkę tuż przed podaniem.












#WYZWANIE5PORCJI

W moim wpisie wykorzystałam informacje ze strony http://5porcji.pl. Znajdziecie tam również wiele innych cennych informacji.

piątek, 24 maja 2019

Sałatka ryżowa z gotowaną piersią kurczaka

Zapraszam na smaczną sałatkę ryżową z gotowaną piersią kurczaka. Dodatek kukurydzy oraz dymki fajnie podkreśla smak sałatki. Sałatka jest prosta w przygotowaniu. Polecam


Składniki:
250 g ugotowanego ryżu
1 ugotowana pierś z kurczaka
2 marchewki ugotowane z rosołu
3 łyżki kukurydzy z puszki
1 dymka ze szczypiorkiem
1 łyżka majonezu
2 łyżki kwaśnej śmietany
sól, pieprz, papryka słodka

Przygotowanie:
Dymkę drobno siekamy, odkładamy. Marchewkę kroimy w kosteczkę, tak samo mięso. Ryż przekładamy do miski i doprawiamy papryką słodką (1/2 łyżeczki), mieszamy. Do ryżu dokładamy pokrojoną marchewkę, mięso, dymkę i kukurydzę, mieszamy. Następnie dodajemy majonez, kwaśną śmietanę oraz doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy. Smacznego

wtorek, 21 maja 2019

Bezglutenowe gofry budyniowe

Zapraszam na pyszne gofry budyniowe. Gofry wychodzą chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Pysznie smakują z bitą śmietaną i świeżymi owocami. Polecam na słodki podwieczorek lub deser.


Składniki:
1 szkl mąki bezglutenowej (mixu)
1 budyń bez glutenu
1 jajko
1 łyżka miękkiego masła
1 łyżka cukru (u mnie kokosowy)
1 łyżeczka proszku do pieczenia bez glutenu
1 szkl mleka

Przygotowanie:
Do miski przesiewamy mąkę, wsypujemy budyń, cukier i proszek do pieczenia. Mieszamy razem. Następnie wlewamy mleko, wbijamy jajko i dokładamy masło. Miksujemy, aż nie będzie grudek. Rozgrzewamy gofrownicę i pieczemy gofry. Podajemy z ulubionymi dodatkami.

Gofry podałam na pięknym talerzyku od Galeria Cuda Świata

poniedziałek, 20 maja 2019

Sałatka warzywna z fetą

Zapraszam na pyszną i sycącą sałatkę z dodatkiem sera feta. Połączenie świeżych warzyw, sera oraz pysznego sosu smakuje wybornie. Sałatka może być lekkim obiadem lub kolacją. Polecam


Składniki:
1 mała sałata rzymska
pół ogórka zielonego
kawałek czerwonej papryki
kilka rzodkiewek
pół czerwonej cebuli
3-4 łyżki kukurydzy z puszki
100 g sera feta
sos: 2 łyżki oliwy
1 łyżeczka syropu z agawy
1 łyżeczka octu jabłkowego
szczypta soli, pieprzu i ziół prowansalskich

Przygotowanie:
Warzywa myjemy i osuszamy. Fetę oraz kukurydzę odsączamy z zalewy. sałatę rwiemy na małe kawałki wprost do miski. Ogórek oraz rzodkiewki kroimy w plasterki, paprykę w małe kawałki a cebulę w piórka. Fetę kroimy w kostkę. Do sałaty dokładamy ogórek, rzodkiewki, paprykę, cebulę, kukurydzę i fetę. Delikatnie mieszamy. Sos: w słoiczku mieszamy ze sobą składniki na sos. Polewamy nim sałatkę przed podaniem. Smacznego

niedziela, 19 maja 2019

Pieczona jaglanka

Zapraszam na pyszną pieczoną jaglankę. Z dodatkiem bakalii oraz słodzona syropem z agawy może być sycącym i słodkim śniadaniem.  Można również zabrać kawałek ze sobą do szkoły lub pracy. Polecam


Składniki:
1,5 szkl płatków jaglanych
1 szkl maślanki
3 łyżki syropu z agawy
3 łyżki drobno krojonych orzechów arachidowych
3 łyżki płatków migdałowych
3 łyżki rodzynek
1 jajko
oraz blaszka (tortownica o śred. 26 cm)

Przygotowanie:
Do miski wsypujemy płatki jaglane, orzechy, płatki migdałowe i rodzynki, mieszamy.Następnie wlewamy maślankę, syrop z agawy i wbijamy jajko oraz mieszamy razem. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia i wykładamy masę. Lekko dociskamy i wyrównujemy masę. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez ok. 50 minut w temperaturze 180 stopni.Smacznego

sobota, 18 maja 2019

Babka z rabarbarem

Zapraszam na słodką babkę z dodatkiem kwaskowatego rabarbaru. Babka wyszła delikatna i wilgotna. Polecam


Składniki:
4 jajka
3/4 szkl cukru pudru
100 masła
250 g rabarbaru
2 szkl mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Przygotowanie:
Masło roztapiamy i odstawiamy do ostygnięcia. Rabarbar myjemy i odcinamy końcówki a następnie kroimy w plasterki 1 cm.
Jajka wbijamy do miski, dodajemy cukier puder i miksujemy, aż masa zbieleje, podwoi swoją objętość i zrobi się gęstsza. Potem dolewamy roztopione masło i miksujemy. Na koniec wsypujemy przesianą mąkę razem z proszkiem do pieczenia i jeszcze chwilę miksujemy. Przekładamy masę do ciasta do blaszki (keksówka 12x26cm), na wierzch wykładamy rabarbar. Wstawiamy ciasto do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 1 godzinę w temperaturze 180 stopni.

piątek, 17 maja 2019

Scones orkiszowe z płatkami jaglanymi (bułki bez drożdży)

Zapraszam na pyszne bułeczki pieczone bez dodatku drożdży. Chrupiące bułeczki orkiszowe najlepiej smakują jeszcze ciepłe. Idealne na śniadanie. Polecam
Do przygotowania moich bułeczek wykorzystałam mąkę orkiszową białą od Biobabalscy.


Składniki:
2 szkl mąki orkiszowej białej+ do podsypania od Biobabalscy
1/2 szkl płatków jaglanych
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki miękkiego masła
2 jajka
50 ml wody gazowanej

Przygotowanie:
Do miski wsypujemy mąkę, płatki, sodę, sól i proszek do pieczenia, mieszamy. Następnie dodajemy masło, jajka oraz wodę i zagniatamy ciasto. Przekładamy na stolnicę, podsypujemy mąką i rozwałkowujemy na ok. 2-3 cm. Za pomocą szklanki wycinamy kółka i układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 25 minut w 200 stopniach.



środa, 15 maja 2019

Koktajl kakaowy z maślanką

Zapraszam na pyszny koktajl na bazie  maślanki z kakao, bananem oraz słodzony syropem z agawy. Super orzeźwia w ciepłe dni i świetnie smakuje. Polecam


Składniki:
1 szkl maślanki
1 banan
1 łyżka syropu z agawy
1 łyżka kakao

Przygotowanie:
Banan obieramy ze skórki i kroimy w plasterki. Przekładamy plasterki banana do kielicha blendera i dolewamy maślankę, syrop z agawy oraz dosypujemy kakao. Blendujemy na gładki koktajl i gotowy przelewamy do szklanek. Podajemy.
Przepis na 2 porcje.

poniedziałek, 13 maja 2019

Placki z kaszy kuskus

Zapraszam na smaczne placuszki z kaszy kuskus słodzone miodem lawendowym od Miody Huzar. Placuszki wyszły delikatne i lekko słodkie. Idealne na śniadanie. Polecam


Składniki:
3/4 szkl kaszy kuskus
1 szkl gorącej wody
2 jajka
2 łyżki mąki kukurydzianej (lub pszennej)
2 łyżki miodu lawendowego od Huzar
1 łyżeczka proszku do pieczenia
olej do smażenia

Przygotowanie:
Kuskus zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na ok. 5 minut pod przykryciem. Następnie napęczniały kuskus przekładamy do miski i odstawiamy na kolejne 5 minut do lekkiego przestudzenia. Do kaszy dodajemy jajka, miód i mieszamy. Następnie dosypujemy mąkę oraz proszek do pieczenia i ponownie mieszamy. Na patelni rozgrzewamy olej i na małym ogniu smażymy placuszki na złoty kolor.





piątek, 10 maja 2019

Gofry szpinakowo-jaglane

Zapraszam na pyszne zielone gofry bez glutenu. Zrobione z płatkami jaglanymi są pyszne, sycące i proste w przygotowaniu. Pysznie smakują ze świeżymi owocami. Polecam


Składniki:
1,5 szkl mleka
100 g świeżego szpinaku
1 szkl płatków jaglanych
2 jajka
1 łyżka oliwy
1 łyżeczka proszku do pieczenia bez glutenu
2 łyżki ksylitolu
1/2 szkl mąki kukurydzianej

Przygotowanie:
Szpinak myjemy i blendujemy razem z mlekiem, przelewamy do miski. Do zielonego mleka dosypujemy płatki jaglane, mieszamy i odstawiamy do napęcznienia na ok. 15 minut. Po tym czasie dodajemy pozostałe składniki i miksujemy. Nagrzewamy gofrownicę i nalewamy porcję ciasta. Pieczemy gofry przez kilka minut. Smacznego

poniedziałek, 6 maja 2019

Babka ziemniaczana z boczkiem

Zapraszam na prostą w przygotowaniu i pyszną babkę ziemniaczaną z boczkiem. Aromatyczna babka ziemniaczana jest świetnym daniem obiadowym lub kolacyjnym. Polecam


Składniki:
1,2 kg ziemniaków
1 cebula
1 ząbek czosnku
100 g boczku surowego
1 jajko
2 łyżki mąki kukurydzianej
1 łyżeczka soli i pieprzu
oraz: keksówka 9x18 cm

Przygotowanie:
Boczek kroimy w kosteczkę i rumienimy na patelni, odstawiamy. Ziemniaki myjemy, obieramy i ścieramy na tarce na małych oczkach wraz z cebulą. Odciskamy ziemniaki z wody i przekładamy do miski. Czosnek obieramy i drobno kroimy. Do ziemniaków dodajemy czosnek, jajko, mąkę, przyprawy oraz boczek z tłuszczykiem który się wysmażył. Mieszamy dokładnie i przekładamy do formy. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 1 godzinę i 30 minut w temperaturze 180 stopni.

niedziela, 5 maja 2019

Placuszki jaglane

Zapraszam na pyszne i bezglutenowe placuszki z kaszy jaglanej. Zobaczyłam w internecie przepis na naleśniki jaglane i były one inspiracją dla moich placuszków. Polecam


Składniki:
100 g kaszy jaglanej
1 szkl mleka
2 jajka
3 łyżki mąki ryżowej
2 łyżki oleju
1 łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego
opcjonalnie jakieś słodzidło

Przygotowanie:
Kaszę jaglaną gotujemy przez 15 minut w wodzie, odstawiamy do wystudzenia. Następnie przekładamy zimną kaszę do kielicha blendera i dodajemy mleko, blendujemy. Następnie dodajemy jajka, olej, proszek do pieczenia i mąkę oraz miksujemy. Smażymy małe placuszki na rozgrzanej patelni. Podajemy z ulubionymi dodatkami. Smacznego

piątek, 3 maja 2019

Ciasto "Styropian" (bez glutenu)

Zapraszam na pyszny sernik bez sera w wersji bezglutenowej. Kruche,żółte ciasto z pysznym różowym wnętrzem z nutą kokosa smakuje wybornie-najlepiej ze szklanką mleka lub kawą. Można go również zrobić z mąki pszennej, choć nie będzie tak kruche i w takim pięknym kolorze. Polecam


Składniki:
ciasto: 2 szkl mąki kukurydzianej
1 łyżeczka proszku do pieczenia bez glutenu
3 łyżki cukru pudru
150 g masła
1 łyżka jogurtu naturalnego
3 żółtka
pianka: 3 białka
2 szkl jogurtu naturalnego
2 budynie jaglane malinowe (na 500 ml mleka)
1/2 szkl cukru pudru
3 łyżki wiórków kokosowych
oraz blaszka 24x24 cm
papier do pieczenia od Stella

Przygotowanie:
Masło siekamy z cukrem pudrem, mąką kukurydzianą i proszkiem do pieczenia. Dodajemy żółtka, jogurt naturalny i zagniatamy  ciasto. Ciasto dzielimy na dwie części 1/3 i 2/3. Mniejszą część ciasta wkładamy do woreczka i do zamrażarki. Większą częścią ciasta wylepiamy dno blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Białka ubijamy na sztywno. W drugiej misce mieszamy ze sobą jogurt z cukrem pudrem, proszkiem budyniowym oraz wiórkami kokosowymi. Ubite białka delikatnie łączymy z masą jogurtową. Różową masę przekładamy na ciasto w blaszce. Na wierzch ścieramy schłodzone kruche ciasto kukurydziane.



Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i  pieczemy przez 1 godzinę w 180 stopniach. Smacznego


środa, 1 maja 2019

Makaron z sosem śmietanowo-brokułowym

Zapraszam na pyszny makaron z sosem brokułowo-śmietanowym. Jest to szybkie i proste w przygotowaniu danie obiadowe. Polecam


Składniki:
200 g makaronu razowego orkiszowego   od Biobabalscy
1 brokuł
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżka masła
1 szkl słodkiej śmietanki 12%
100 g sera mozzarella tartego
sól, pieprz

Przygotowanie:
Brokuł dzielimy na różyczki gotujemy przez 2 minuty w osolonej wodzie, przelewamy zimną wodą i odcedzamy.
Makaron przygotowujemy wg instrukcji na opakowaniu, odcedzamy. Cebulę i czosnek obieramy z łusek i kroimy drobno.
Na patelni rozgrzewamy masło, wrzucamy cebule i czosnek oraz szklimy. Dodajemy śmietankę oraz mozzarellę. Na małym ogniu mieszamy, aż ser się rozpuści. Doprawiamy solą oraz pieprzem. Potem dodajemy ugotowany brokuł i mieszamy razem z sosem. Zagotowujemy i zdejmujemy z ognia. Na talerz przekładamy makaron i polewamy sosem. Podajemy