czwartek, 29 października 2020

Kajmakowy sernik na zimno z pianką cappuccino

 Zapraszam na pyszny, delikatny i słodziutki serniczek z pianką kawową. Sernik kajmakowy idealnie pasuje do kawy czy herbaty. Zachwyci swoim smakiem wielbicieli kajmaku i cappuccino. Ciasto jest proste w przygotowaniu i smakowite. Polecam



Składniki:

500 g serka twarogowego

400 g masy kajmakowej

14 szt herbatników

14 szt biszkoptów podłużnych

3 łyżki żelatyny

300 ml śmietany 30% mocno schłodzonej

2 łyżki cukru pudru

2 czubate łyżki kawy cappuccino

składniki na blaszkę 23x23

Przygotowanie:

Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia i na spodzie układamy herbatniki. Rozpuszczamy 2 łyżki żelatyny w 1/4 szkl gorącej wody i odstawiamy do przestygnięcia. Serek przekładamy do miski, dodajemy do niego kajmak i dokładnie razem mieszamy aż obie masy się połączą i nie będzie grudek. Następnie wlewamy żelatynę do masy i mieszamy. Masę sernikową przekładamy na herbatniki, wyrównujemy i układamy na wierzchu biszkopty. Wstawiamy ciasto do lodówki na 30 minut. Rozpuszczamy 1 łyżkę żelatyny w 4 łyżkach gorącej wody i odstawiamy do przestygnięcia. Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem na sztywno. Następnie dodajemy kawę i dokładnie mieszamy. Przestudzoną żelatynę dodajemy do śmietany i mieszamy dokładnie.Wykładamy śmietanę na ciasto,wyrównujemy i wstawiamy ciasto do lodówki na min 2 godz a najlepiej na całą noc.Smacznego

Dodatkowo posypałam górę ciasta posypką kakaową.

wtorek, 27 października 2020

Tarta grzybowa

 Zapraszam na pyszną i aromatyczną tartę z podgrzybkami. Kruche ciasto w połączeniu z pysznymi grzybami leśnymi tworzy smakowite danie. Polecam na jesienny obiad.



Składniki:

100 g masła

1 małe jajko

1/2 szkl mąki jaglanej

1/2 szkl mąki orkiszowej tortowej

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, soli i pieprzu

oraz: 400 g podgrzybków

1 cebula

2 ząbki czosnku

1 jajko

100 g żółtego sera tartego

1 płaska łyżeczka soli i pieprzu

2 łyżki oliwy

forma do tarty o śred. 20 cm

Przygotowanie:

Z masła, jajka, mąk oraz proszku do pieczenia, soli i pieprzu zagniatamy ciasto kruche i wylepiamy nim foremkę. Nakłuwamy widelcem i wstawiamy do lodówki na ok. 30 minut.

Grzyby oczyszczamy, myjemy i kroimy w plasterki. Cebulę i czosnek obieramy i drobno kroimy. Na patelni rozgrzewamy oliwę i przesmażamy cebulę z czosnkiem. Następnie dodajemy pokrojone podgrzybki i smażymy, aż grzyby odparują. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy do przestudzenia. Foremkę z ciastem wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez ok. 15 minut w 180 stopniach. W tym czasie doprawiamy grzyby solą, pieprzem oraz dodajemy jajko i ser, mieszamy. Na podpieczony spód wykładamy nadzienie grzybowe, wyrównujemy i wstawiamy ponownie do piekarnika. Pieczemy jeszcze przez ok. 35-40 minut w temperaturze 180 stopni. 

czwartek, 22 października 2020

Gofry bananowo-jaglane

 Zapraszam na pyszne gofry bezglutenowe oraz bez cukru na słodko. Słodkości gofrom nadaje banan oraz dodatki jakie sami możemy sobie wybrać. Polecam na słodkie śniadanie lub podwieczorek.



Składniki:

1 banan

3/4 szkl mąki jaglanej

1 jajko

1 łyżeczka proszku do pieczenia bez glutenu

2 łyżki jogurtu greckiego

1 łyżka oliwy

Przygotowanie:

Banana obieramy i kroimy w plastry. Wkładamy pokrojonego banana do kielicha blendera i dodajemy do niego jajko, jogurt i oliwę, blendujemy na gładką masę. Następnie dodajemy mąkę jaglaną oraz proszek do pieczenia i mieszamy aby nie było grudek. Rozgrzewamy gofrownicę i nakładamy porcje ciasta. Pieczemy gofry na rumiany kolor i podajemy z ulubionymi dodatkami.


środa, 21 października 2020

Babka dyniowa

 Zapraszam na pyszną i prostą w przygotowaniu babkę dyniową. Ciasto wychodzi bardzo delikatne, puszyste oraz wilgotne w środku. Polecam jako słodki dodatek do kawy lub herbaty.



Składniki:

1 szkl puree z dyni

3/4 szkl oleju

3 jajka

1/2 szkl cukru pudru

1,5 szkl mąki orkiszowej tortowej (może być pszenna)

1 łyżeczka cynamonu

1 łyżeczka proszku do pieczenia

oraz masło i bułka tarta do formy

mała foremka na babkę

Przygotowanie:

Do kielicha blendera wkładamy puree z dyni, wlewamy olej oraz wbijamy jajka. Blendujemy do uzyskania gładkiej konsystencji i przelewamy do miski. Następnie wsypujemy cukier puder, mąkę, cynamon i proszek do pieczenia, mieszamy dokładnie aby nie było grudek. Formę na babkę smarujemy masłem oraz wysypujemy bułką tartą. Do foremki wlewamy ciasto. Wstawiamy formę z ciastem do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez  godzinę w 180 stopniach ( do tzw. suchego patyczka). Wystudzone ciasto możemy posypać cukrem pudrem.


czwartek, 15 października 2020

Placki ziemniaczano-marchewkowe

 Zapraszam na smakowite placki ziemniaczano-marchewkowe. Połączenie ich ze zmielonym chrupkim pieczywem dodało  pysznego aromatu oraz chrupkości po usmażeniu. Polecam placki na obiad.



Składniki:

600 g ziemniaków

350 g marchewki

2 jajka

60 g pieczywa chrupkiego żytniego

1 łyżeczka soli i pieprzu

olej do smażenia

Przygotowanie:

Pieczywo chrupkie mielimy na mąkę i odkładamy. Ziemniaki i marchewki myjemy, obieramy oraz ścieramy na tarce (ja starłam część na tarce o małych oczkach a część na tarce jarzynowej). Starte warzywa odsączamy z nadmiaru płynu i przekładamy do miski. Dodajemy jajka, przyprawy oraz zmielone pieczywo. Mieszamy dokładnie. Na patelni rozgrzewamy olej i nakładamy porcje ciasta na placki. Smażymy na małym ogniu z obu stron na rumiano. Gotowe placki odsączamy z nadmiaru tłuszczu i podajemy.


wtorek, 13 października 2020

Daktylowo - kokosowe kulki

 Zapraszam na pyszne i zdrowe słodycze. Kulki swoją słodkość zawdzięczają wyłącznie daktylom. Do tego płatki owsiane, kokos i masło orzechowe - wszystkie te składniki super do siebie pasują i tworzą razem wyjątkowy smak. Polecam.



Składniki:

100 g daktyli suszonych

50 g płatków owsianych

1 łyżka masła orzechowego

1/2 szkl wiórków kokosowych + do obtoczenia

Przygotowanie:

Daktyle zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na godzinę. Następnie zlewamy wodę i blendujemy namoczone daktyle na krem. Płatki zalewamy 2/3 szkl gorącej wody, mieszamy i odstawiamy do napęcznienia. Do miski przekładamy krem daktylowy, dodajemy płatki owsiane, masło orzechowe oraz wiórki kokosowe. Dokładnie mieszamy masę a następnie formujemy z niej kulki wielkości orzecha włoskiego. Każdą kulkę obtaczamy w wiórkach kokosowych. Gotowe kulki przechowujemy w lodówce do 3-4 dni. 

* do kulek wykorzystałam płatki owsiane z suszonym jabłkiem i morelą


Gofry chałwowe

 Zapraszam na pyszne gofry. Ciasto przygotowałam z dodatkiem chałwy waniliowej. Gofry wyszły smakowite i lekko chrupiące. Wielbiciele chałwy będą zachwyceni. Polecam



Składniki:

50 g chałwy waniliowej

1 jajko

1 łyżka cukru pudru

1 łyżka oleju

4 łyżki jogurtu naturalnego

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

1 szkl mąki orkiszowej pełnoziarnistej

Przygotowanie:

Chałwę przekładamy do miseczki i rozgniatamy widelcem. Do rozgniecionej chałwy dodajemy jajko i razem mieszamy. Następnie dodajemy jogurt i olej, mieszamy. Do mokrych składników dodajemy cukier puder, proszek do pieczenia i mąkę-mieszamy dokładnie. Rozgrzewamy gofrownicę i nakładamy porcje ciasta. Pieczemy gofry na złoty kolor.


niedziela, 4 października 2020

Pasta jajeczno-dyniowa do pieczywa

 Zapraszam na pyszną i aromatyczną pastę do pieczywa. Moją ulubioną dynię połączyłam z jajkami oraz majonezem i wyszła pyszna, delikatna pasta w pięknym jesiennym kolorze. Najlepiej smakuje na świeżej bułeczce na śniadanie. Polecam



Składniki:

2 łyżki puree z dyni

2 jajka ugotowane na twardo

2 łyżki majonezu

1 łyżeczka soli i pieprzu

Przygotowanie:

Jajka obieramy ze skorupek i ścieramy do  miseczki na tarce o dużych oczkach. Do startych jajek dodajemy puree z dyni, przyprawy oraz majonez. Mieszamy razem do połączenia. Podajemy

sobota, 3 października 2020

Krucha tarta z gruszkami

 Zapraszam na pyszną kruchą tartę z soczystymi gruszkami i galaretką. Tarta gruszkowa to smaczne i proste w przygotowaniu ciasto z jesiennymi owocami. Idealne do kawy lub herbaty. Polecam




Składniki:

ciasto: 100 g masła

1 małe jajko

1 szkl mąki pszennej (u mnie pełnoziarnista)

1 cukier waniliowy

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

oraz: 2 duże gruszki

1 galaretka pomarańczowa

1/2 szkl wody

dekoracja: bita śmietana, wiórki czekolady

blaszka na tartę o śr. 20cm

Przygotowanie:

Ze składników na ciasto zagniatamy ciasto kruche i wylepiamy nim blaszkę, wstawiamy do lodówki na 30 minut. Po tym czasie nakładamy papier do pieczenia i wsypujemy szklankę suchej fasoli. Wstawiamy ciasto do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 40 minut w 180 stopniach. Upieczone ciasto kruche wyjmujemy z piekarnika oraz zdejmujemy papier z fasolą. Odstawiamy do ostudzenia. Gruszki myjemy i obieramy a następnie ścieramy na tarce jarzynowej. Przekładamy starte owoce (z sokiem) do garnuszka, zalewamy wodą i zagotowujemy. Gotujemy na małym ogniu przez ok. 5-10 minut, mieszamy od czasu do czasu i zdejmujemy z ognia. Do gorących gruszek wsypujemy galaretkę i mieszamy do czasu jej rozpuszczenia. Gdy galaretka z gruszkami zacznie tężeć przelewamy ją na upieczony spód tarty i wstawiamy ciasto do lodówki. Przed podaniem dekorujemy bitą śmietaną oraz wiórkami czekolady.